Aktom kladenia vencov sme si pripomenuli 76. výročie ukončenia II. svetovej vojny

 

„Národ, ktorý nepozná svoju minulosť, je odsúdený prežiť ju znova.“
Henryk Sienkiewicz

 

V sobotu 8. mája 2021 uplynulo 76 rokov od ukončenia najväčšieho vojnového konfliktu v dejinách ľudstva – II. svetovej vojny. Počas tejto udalosti, ktorá trvala 6 rokov, zahynulo po celom svete viac ako 62 miliónov ľudí, z toho 40 miliónov tvoria civilné obete. Do vojnových operácií bolo zapojených vyše 50 štátov.

Druhá svetová vojna neobišla ani obec Hranovnica. Boje prebiehali priamo v chotári našej obce, a to hlavne počas Slovenského národného povstania. Priamo na pamätníku padlým v I. a II. svetovej vojne (na ul. SNP) je zapísaných 8 mien našich občanov, ktorí v tejto vojne zahynuli (aj keď dnes už vieme, že skutočných počet obetí je omnoho vyšší). Boli to aj občania našej obce, ktorí prekročili brány koncentračného tábora v Osvienčime, naspäť do rodnej Hranovnice sa však už nikdy nevrátili.

Pripomínajúc si tento deň veľkého víťazstva nad fašizmom položili v sobotu 8.5.2021 podvečer predstavitelia obce Hranovnica veniec na pamiatku všetkým, ktorí počas tohoto vojnového konfliktu položili svoje životy za nás a našu slobodu.

Vaša obeta nebola márna. Nezabúdame a ďakujeme!

 

Ing. Martin Valluš
zástupca starostu obce

 

 

Viac fotografií si môžete pozrieť vo fotogalérii.

 

Mohlo by Vás zaujímať...